Nadpotliwość

Pocenie się jest to jeden z najbardziej istotnych mechanizmów utraty ciepła przez nasz organizm. W przypadku wydzielania nadmiernej ilości potu, niepotrzebnej do obniżenia temperatury ciała mamy do czynienia z nadpotliwością. Problemy z nadmierną potliwością ma około 1% populacji, najczęściej pojawiają się w II lub III dekadzie życia. Zazwyczaj dotyczą okolic pach, stóp, dłoni i czoła.
 
Przyczyną dolegliwości jest nadaktywność jednego z rodzajów gruczołów potowych. Najczęściej wywoływana jest przez:
  • ćwiczenia fizyczne
  • ciepło lub zimno
  • alkohol, kawa lub herbata, palenie
  • stres, lęk lub silne emocje
  • niektóre pory dnia

 
Leczenie nadpotliwości
Obecnie w leczeniu nadpotliwości dłoni, stóp, i pach najskuteczniejszą metodą jest podanie toksyny botulinowej. Preparat blokuje przewodnictwo nerwowe do gruczołów wydzielania wewnętrznego co powoduje zatrzymanie produkowania przez nie potu. Efekty pojawiają się już po kilku dniach i utrzymują nawet do roku. Warto jednak wspomnieć że odpowiedź na leczenie jest sprawą indywidualną. Kolejny zabieg można przeprowadzić średnio po 7-12miesiącach.
 
W jaki sposób przeprowadza się leczenie nadpotliwości botoksem?
Botoks za pomocą bardzo cieniutkiej igiełki wprowadzany jest tuz pod skórę. Zazwyczaj jest to około 15 punktów oddalonych od siebie o około 1 cm. Czasami lekarz korzysta ze specjalnego barwnika (zmywalnego) dla uwidocznienia obszarów najbardziej dotkniętych nadpotliwościa. Skórę ostrzykiwaną zazwyczaj znieczula się tuż przed zabiegiem.
 
Przeciwwskazania
Typowe dla preparatów toksyny botulinowej.